طرز تهیه لواشک خانگی با میوه‌های فصلی

طرز تهیه لواشک خانگی با میوه‌های فصلی

لیلا عبدالهی ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ 2 هفته پیش

برای تهیه لواشک خانگی کافی است پس از تهیه میوه دلخواه آن را روی حرارت گذاشته و پس از پوره شدن مواد، مایه لواشک را درون سینی یا روی سلفون ریخته و در معرض نور مستقیم آفتاب یا پنکه قرار دهید.

فصل تابستان بهترین فرصت برای تهیه انواع دسر و تنقلات است. لواشک از پرطرفدارترین تنقلاتی است که می‌توان با میوه‌های تابستانه درست کرد.

در ادامه به طرز تهیه لواشک خانگی میپردازیم. برای بررسی مطالب بیشتر میتوانید به بلاگ انتخاب سنتر مراجعه کنید.

طرز تهیه لواشک خانگی

همانطور که پیشتر گفته شد برای تهیه لواشک خانگی کافی است پس از تهیه میوه دلخواه آن را روی حرارت گذاشته و پس از پوره شدن مواد، مایه لواشک را درون سینی یا روی سلفون ریخته و در معرض نور مستقیم آفتاب یا پنکه قرار دهید. اما اگر شماهم میخواهید سریعتر بتوانید لواشک را میل کنین یا در خانه بچه ها نمیتوانند برای مزه کم نظیر لواشک صبر کنند تا خشک شود شما میتوانید پوره آماده شده را در مایکرویوو با درجه کم قرار دهید و منتظر خشک شدن لواشکتان باشید.

طرز تهیه لواشک خانگی با میوه‌های فصلی

علاوه بر میکرویوو شما میتوانید برای خشک کردن پوره لواشک از میوه خشک کن نیز استفاده کنید. با این دو روش لواشک شما خیلی سریعتر آماده سرو میشود و هم در وقت صرفه جویی میکنید و هم سینی لواشک جای شمارا بیشتر اشکال نمیکند. در ادامه این مقاله طرز تهیه لواشک خانگی با انواع میوه های فصل میپردازیم.

طرز تهیه لواشک خانگی زردآلو

زردآلویک کیلو
آبیک پیمانه
نمکبه میزان دلخواه
روغن (در صورت لزوم)به میزان دلخواه
مواد لازم برای تهیه لواشک زردآلو

زرد آلو میوه‌ای با خاصیت‌ها و کاربرهای فراوان است. از زردآلوی خشک به عنوان یکی از تنقلات اصلی ایرانی‌ها می‌توان اسم برد. برای تهیه لواشک، ابتدا زردآلوها را با دقت شسته و سپس هسته‌های آن‌ها را جدا کنید. زردآلوها را همراه با آب درون قابلمه‌ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. با جمع شدن آب درون قابلمه و غلیظ شدن مواد، مقداری نمک به آن‌‌ها اضافه کنید و خوب هم بزنید.

قابلمه دیگری برداشته و توری یا سبد روی آن قرار دهید و به کمک ملاقه مواد لواشک را روی آن بریزید. این کار باعث می‌شود پوست و سایر مواد اضافی از مایه لواشک شما جدا شود. سپس مواد را مجدد روی گاز قرار دهید تا غلیظ شود. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید به دمای محیط برسد.

سینی، سلفون یا سفره یک‌بار مصرف محکمی را در محیطی آفتاب‌گیر یا جلوی پنکه پهن کنید و مواد لواشک را به کمک قاشق روی آن پخش کنید. پس از خشک شدن، لواشک‌ها را برش دهید و در محیطی خشک و خنک مانند کابینت و درون ظرف‌های در بسته نگهداری کنید. برای جلوگیری از چسبیدن مواد لواشک به سینی یا نایلون می‌توانید سطح مورد نظر را با مقداری روغن چرب کنید.

طرز تهیه لواشک خانگی

طرز تهیه لواشک خانگی کیوی

کیوینیم کیلو
آبنصف پیمانه
نمکبه میزان دلخواه
روغن (در صورت لزوم)به میزان دلخواه
مواد لازم برای تهیه لواشک کیوی

کیوی به عنوان میوه‌ای سرشار از ویتامین c در تهیه مربا، دسر و لواشک استفاده می‌شود. اگر قصد تهیه لواشک کیوی را دارید، ابتدا باید میوه‌ها را شسته و خرد کنید. میوه‌های خرد شده و آب را درون قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید.

پس از غلیظ شدن مواد، قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید به دمای محیط برسد و مواد درون آن خنک شود. سپس کیوی‌ها را درون مخلوط‌کن بریزید تا پوره‌ای یک‌دست به شما بدهد. سینی، نایلون یا سفره یک‌بار مصرف را روی سطحی صاف و در معرض نور خورشید قرار دهید.

سطح مورد نظر را چرب کنید و مواد را روی آن بریزید. اگر می‌خواهید لواشک ملس داشته باشید می‌توانید از کیوی‌های نسبتا رسیده و نرم استفاده کنید و اگر قصد تهیه لواشکی ترش را دارید می‌توانید از کیوی‌های سفت‌تر استفاده کنید.

طرز تهیه لواشک خانگی آلو

آلویک کیلو
نمکبه میزان دلخواه
روغن (در صورت لزوم)به میزان دلخواه
مواد لازم برای تهیه لواشک آلو

برای تهیه لواشک آلو می‌توانید از انواع آلوهای جنگلی، آلو قطره طلا، آلو سیاه و … استفاده کنید. آلوها را پس از شستن در قابلمه ریخته و به آن مقداری آب اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آلوها به خوبی له شوند. پس از غلیظ شدن مواد، قابلمه را از روی حرارت بردارید تا به دمای محیط برسد. سبدی با منافذ ریز یا توری‌ای را روی ظرف دیگری قرار دهید.

مایه لواشک را روی سبد ریخته و با قاشق به آرامی هم بزنید تا پوست و هسته از مواد اصلی جدا شود. برای جلوگیری از کپک زدن مواد در زمان خشک شدن، مقداری نمک به آن اضافه کنید. سطح سینی یا سلفون را با مقداری روغن چرب کنید. مایه لواشک را روی آن ریخته اجازه دهید خشک شود.

برای بهتر خشک شدن لواشک‌ها می‌توانید آن‌ها را روبروی پنکه یا روی شوفاژ قرار دهید. برای تهیه لواشک آلو می‌توانید مواد را درون سینی فر ریخته و آن را برای ۲ الی ۳ ساعت درون فر قرار دهید. ضخامت لواشک در این روش خشک کردن باید نسبتا زیاد (حدود نیم سانتی‌متر) باشد.

نکته: بیشتر ترشی آلو دور هسته یا در پوست آن قرار دارد، بنابراین بهتر است پوست آلوها را قبل از پختن جدا نکنید.

طرز تهیه لواشک

طرز تهیه لواشک خانگی هلو

هلویک کیلو
نمکبه میزان دلخواه
روغن (در صورت لزوم)به میزان دلخواه
مواد لازم برای تهیه لواشک هلو

پس از شستن هلوها، هسته آن‌ها را جدا کرده و هلوها را درون قابلمه بریزید. مقداری آب به مواد اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا هلوها بپزند و آب اضافه‌شان جمع شود. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و مواد آن را درون مخلوط‌کن بریزید تا پوره‌ای یک‌دست داشته باشید.

سبدی با سوراخ‌های ریز را روی ظرف دیگری قرار دهید و با قاشق مواد مواد را روی آن ریخته و صاف کنید. مایه لواشک را روی سینی یا سلفونی که سطح آن را چرب کرده‌اید بریزید تا خشک شود. اگر زمانتان محدود است می‌توانید مایه لواشک هلو را درون سینی فر ریخته و به مدت دو الی سه ساعت آن را درون فر قرار دهید.

طرز تهیه لواشک انار

انار یک کیلوگرم
نمکیک قاشق غذاخوری
مواد لازم برای تهیه لواشک انار

برای تهیه لواشک انار، ابتدا دانه‌های انار را درون ظرفی ریخته، مقداری نمک به آن اضافه کنید و مواد را ۵ ساعت درون یخچال قرار دهید تا آب بیاندازند. انارها را درون قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کم‌کم نرم شوند. هنگام حرارت دیدن، روی سطح انارها کف‌هایی تشکیل می‌شود که باید با قاشق آن‌ها را جدا کنید.

پس از کامل پخته شدن دانه‌ها، انارها را با مخلوط‌کن هم بزنید. سپس مایه لواشک را از صافی یا سبدی با سوراخ ریز رد کنید تا هسته‌های آن‌ها جدا شود. اگر مایه لواشک شما رقیق است مجدد آن را روی حرارت قرار دهید تا غلیظ شود و اگر غلیظ است مواد را داخل سینی یا روی سلفون بریزید.

لواشک خانگی

طرز تهیه لواشک خانگی تمشک

تمشک ۱ کیلوگرم
آب‌لیمو۳ قاشق غذاخوری
مواد لازم برای تهیه لواشک تمشک

اگر در جاده‌های شمالی قدم بگذارید، احتمالا از دیدن تمشک‌های تازه و ترش دهنتان آب بیافتد. می‌توانید از تمشک‌های چیده شده برای تهیه لواشک استفاده کنید. برای تهیه این لواشک، تمشک‌ها را داخل مخلوط‌کن ریخته و کمی آب‌لیمو به آن اضافه کنید.

تمشک‌های له شده را روی سینی یا سلفونی که چرب کرده‌اید بریزید و در مقابل نور خورشید یا پنکه قرار دهید. اگر نور محل زندگی‌تان کم است یا می‌خواهید لواشک‌ها زودتر خشک شوند می‌توانید پوره میوه را درون سینی فر ریخته و برای ۵ ساعت در فر با دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

طرز تهیه لواشک شلیل

شلیل ۱ کیلوگرم
آب‌لیمو۳ قاشق غذاخوری
مواد لازم برای تهیه لواشک شلیل

برای تهیه لواشک شلیل کافی است پس از شستن شلیل‌ها، هسته آن را جدا کرده و میوه را درون مخلوط‌کن بریزید تا به صورت پوره در آیند. پوره شلیل را درون قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید. اگر می‌خواهید لواشک خیلی ترشی داشته باشید، می‌توانید مقداری آب‌لیمو به مواد اضافه کنید.

قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید مواد لواشک به دمای محیط برسد. سپس سینی یا سلفونی را چرب کرده و مایه لواشک را روی آن بریزید و اجازه دهید چند روز در معرض هوا یا نور خورشید بماند تا کاملا خشک شود.

تهیه لواشک خانگی

طرز تهیه انواع لواشک چند میوه

زردآلو، آلبالو، هلوبه میزان دلخواه
آب۲ پیمانه
آلو، شلیل، تمشکبه میزان دلخواه
روغن (در صورت لزوم)به میزان دلخواه
مواد لازم برای تهیه لواشک چند میوه

برای تهیه لواشک میوه محدودیتی در انتخاب میوه‌ها ندارید. می‌توانید از انواع میوه‌های شلیل، هلو، آلبالو، انبه، زرد‌آلو، گیلاس، آلو قطره طلا و آلو سیاه، تمشک و توت فرنگی استفاده کنید. میوه‌ها را پس از شستن به همراه مقداری آب درون قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا به خوبی بجوشند و له شوند.

پس از له شدن مواد، قابلمه را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید به دمای محیط برسد. سپس مواد را درون سینی یا روی سلفون ریخته و در معرض نور مستقیم آفتاب یا باد پنکه قرار دهید.

از دیگر موارد مهم در طرز تهیه انواع لواشک چند میوه می‌توان به افزودن مقداری آب‌لیمو به مایه لواشک اشاره کرد. این کار باعث ترش‌تر شدن لواشک شما می‌شود.

نکات کلیدی در تهیه لواشک خانگی

نکات کلیدی در تهیه لواشک خانگی که بالاتر به همه آنها اشاره کردیم:

  • انتخاب ميوه
  • نوع ميوه
  • آماده‌سازی
  • روش پخت
  • پهن کردن در سيني
  • خشک کردن
  • نگه‌داری
لواشک خانگی

چکیده

لواشک‌ها علاوه‌بر داشتن خواص مختلف مانند ضد ویروس و ضد باکتری بودن، یکی از تنقلات محبوب ایرانی‌ها به شمار می‌روند. شما می‌توانید از انواع میوه‌های مختلف تابستانی مانند هلو، شلیل، آلو، زردآلو و … برای تهیه انواع لواشک استفاده کنید.

مراحل و فرایند ساخت این خوراکی خوشمزه در طرز تهیه انواع لواشک یکسان است. ممکن است برای تهیه برخی از لواشک‌ها به رد کردن مایه لواشک از صافی نیاز داشته باشید. برای زودتر خشک شدن لواشک می‌توانید مواد را پس از ریختن در سینی، برای ۵ ساعت در فر قرار دهید.

دیدگاه شما چیست

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *