نکات مهم در تعویض تیغه خردکن

نکات مهم در تعویض تیغه خردکن

لیلا عبدالهی ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ 1 ماه پیش

تعویض تیغه خرد کن به شما کمک می کند که در صورت نیاز، خودتان تیغه های دستگاه را تعویض کنید. برای این کار شما به انجام یک سری اقدامات اولیه عمومی و اقدامات تخصصی نیاز دارید.

چنانچه تیغه های خردکن به مرور زمان، کند شوند، مواد غذایی مورد نظر ما به صورت نامنظمی برش داده می شوند. در این میان گاهی تعمیر و تعویض تیغه خردکن یا مخلوط کن  مشکل را رفع می کند.

در ادامه به بررسی نکات مهم در تعویض تیغه خردکن میپردازیم. برای بررسی مطالب بیشتر میتوانید به بلاگ انتخاب سنتر مراجعه کنید.

تعویض تیغه خردکن

نکات تعویض تیغه خردکن

تیغه خردکن و مخلوط کن از دو نیم تیغه تشکیل شده است که فقط یک طرف آن تیز و برنده است. و با کمک آن قطعات میوه، سبزی و دیگر مواد غذایی خرد می شود. روی تیغه ها نیز دکمه ای قرار گرفته که در صورت نیاز به جداسازی، با فشار دادن این دکمه، می توانید تیغه ها را از دستگاه خارج کنید.

مشکل لرزش و تعویض تیغه

یکی از مواردی که در زمان لرزش مخلوط کن، متوجه آن خواهید بود، به تیغه مخلوط کن بر می گردد. این موضوع به دلیل تجمع تفاله های مواد غذایی ست که شما در دستگاه قرار داده اید.

در این حالت ابتدا درپوش مخلوط کن را بردارید. پیچ گوشتی مناسب و منطبق با مخلوط کن را در دست گرفته و پس از برداشتن درپوشِ تیغه دستگاه، با استفاده از پیچ گوشتی، تیغه را از محل فعلی خارج کنید.

 پس از بررسی سالم بودن تیغه، در صورتی که از خرابی آن اطمینان حاصل کردید، تیغه جدید را به همان حالت، که تیغه معیوب را بیرون آوردید، در محل جای دهید. پیچ آن را سفت کرده و سپس درپوش را روی آن بگذارید.

رفع کندی تیغه های

خرد نشدن یکسان و نامنظم مواد غذایی به دلیل کند شدن تیغه مخلوط کن، زیاد بودن ارتفاع تیغه از کف کاسه و یا عدم حرکت تیغه ها می باشد. در مرحله اول از  تعویض تیغه، این نکته را در نظر داشته باشید که چنانچه سبزیجات و پیاز را با کمک مخلوط کن به دفعات خرد می کنید، تیغه دستگاه به زودی کند می شود.

در صورتی که تیغه ها با سوهان مخصوص تیز نشد، حتما آن را با تیغه جدید تعویض کنید و به روشی که قبلاً عنوان شد، جایگزین کنید.

تعویض تیغه

ارتفاع زیاد تیغه ها

زمانی که ارتفاع تیغه ها از کف کاسه زیاد باشد، باید ابتدا دوشاخه از پریزِ برق، جدا کنید. در این روش از تعویض تیغه، ابتدا اجزای خردکن را جدا کنید

چرا که ممکن است بعد از سرویس موتور یا تعویض کوپلینگ، مونتاژ آنها صحیح انجام نگرفته باشد. و باعث شود تیغ کمی بالاتر از حد معمول قرار گیرد. در نهایت موجب کار نکردن و یا عملکرد ضعیف تیغه ها می شود.

رفع گریپاژ

در صورتی که از دستگاه مخلوط کن به مدت طولانی استفاده نکنید، گریس داخل بوش خشک می شود. در صورت سرویس نکردن و روغن کاری نکردن به موقع گریس می سوزد و منجر به گریپاژ کردن دستگاه می شود. سعی کنید سرویس دستگاه را به صورت دوره ای انجام دهید.

برای تعمیر و رفع گریپاژ باید تیغه ها را از مهره پایین که در جهت خلاف چرخش موتور باز می شود، جدا کنید. سپس تیغه ها را به دو طرف چپ و راست حرکت داده و به طرف بیرون بکشید. و بعد از بیرون آوردن تیغه ها، برای پاک کردن گریس سوخته و خشک شده، با کمک سمباده ای نرم، داخل بوش را با سمباده صیقل دهید. در نهایت مقداری گریس نسوز را به تیغه ها مالش دهید.

خرید تیغه

در صورتی که قصد خرید تیغه جدیدی برای مخلوط کن را دارید، اولین نکته این است که از نمایندگی معتبر خریداری نمایید؛ چرا که قطعات تقلبی نیز در بازار به فروش می رسد که نه تنها با کمک آن کاری از پیش نمی برید، بلکه باعث خرابی مخلوط کن نیز می شود و از رده خارج می شود. همچنین در نظر داشته باشید که ضخامت، جنس و سرعت سه فاکتور مهم در انتخاب تیغه مخلوط کن هستند.

می توان گفت تیغه های بلند و ضخیم، برخورداری از سرعت بیش از 500 کیلومتر بر ساعت و همچنین جنس استیل آن، کمک بزرگی برای خرد کردن و حتی پوره کردن مواد غذایی است. ضمن اینکه جنس خوب آن تاثیری در زنگ زدن و یا فرسودگی آن نخواهد داشت و ایمنی، مقاومت و ماندگاری بالای آن تضمین استفاده بی شمار را برای شما خواهد داد.

نکات مهم در تعویض تیغه

چکیده

گاهی ممکن است کلیه اجزای داخلی مخلوط کن بدون ایراد باشند. حتی موتور نیز به راحتی کار کند، اما تیغه ها حرکت نکند. در این موقع تیغه ها نیاز به تعویض دارند.

حال اگر نیاز بود قطعات دیگر دستگاهرا نیز در بیاورید لازم است. این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام خارج کردن اجزای داخلی نظیر تیغه، نگهدارنده و واشرها، همه را یکی پس از دیگری شماره گذاری نمایید تا در هنگام نصب با مشکل مواجه نشوید و از طریق شماره گذاری ها، کار نصب را به پایان برسانید.

دیدگاه شما چیست

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *