انتخاب کولر گازی

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط

غزاله حسامی ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ 1 سال پیش

اکثر کاربران برای خنک کردن محیط و یا منزل خود کولر گازی و اسپلیت را به دیگر کولر ها ترجیح می دهند چرا که این کولر ها به نسبت کولر آبی از مزایای ویژه ای برخوردار هستند. وجود ترموستات، مواجه نشدن با بحران کمبود آب، نیاز نداشتن به کانال های بزرگ عبور هوا، امکان تنظیم دماهای مختلف در نقطه های مختلف یک محیط، رضایت مندی کاربر از میزان خنک کنندگی توسط کولرهای گازی، امکان استفاده از کولرهای گازی در مناطق مرطوب و خشک باعث محبوبیت هر چه بیشتر کولرهای گازی به نسبت کولرهای آبی شده است. در این مطلب بلاگ انتخاب سنتر به برسی عواملی برای انتخاب یک کولر گازی مناسب محیط شما می پردازیم.

راهنمای انتخاب کولر گازی

در انتخاب کولرگازی باید دقت شود زیرا ظرفیت سرمادهی کولر گازی باید با توجه به مساحت محیط باشد. کولرگازی یک نوع گاز خاصی را در زمان روشن شدن تولید می کند که این گاز توسط کمپرسور به مایع تبدیل شده و کمپرسور مانند یک پمپ عمل می کند یعنی گرمای محیط را جذب کرده و مایع را به گاز اولیه تبدیل می کند. تا زمان خنک شدن محیط این عمل ادامه پیدا می کند.

باید توجه داشت که در زمان استفاده طولانی مدت از کمپرسور این امکان وجود دارد که کمپرسور آسیب ببیند بنابراین با توجه به محیط و مساحت منزل و یا محیط کار باید ظرفیت مناسبی از کولر گازی در نظر گرفته شود. انتخاب ظرفیت پایین و یا ظرفیت بالا برای مساحت های خاص امکان آسیب زدن به کولر گازی می شود پس در انتخاب ظرفیت مناسب هوشمندانه عمل کنید. ظرفیت کولر گازی را با واحد BTU می سنجند.

راهنمای انتخاب کولر گازی

BTU  به چه معناست؟

BTU یک واحد انرژی و یکای اندازه گیری ظرفیت کولرگازی است و از آن برای اندازه گیری انرژی گرمایی استفاده می شود. در واقع BTU میزان سرمایش کولرگازی را در واحد زمان نشان می دهد. محاسبه BTU به عوامل مختلفی بستگی دارد این عوامل شامل مساحت و حجم فضای مورد نظر، عایق کاری در و پنجره ، دیوار ساختمان و شرایط آب و هوایی است. هر چه قدر میزان BTU بیشتر باشد سرمای وارد شده به محیط نیز بیشتر می شود.

چه عواملی در تعیین ظرفیت اسپلیت موثر است؟

عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت و انتخاب کولر گازی وجود دارد و میتوان با برسی و در نظر داشتن آن ها خرید کولر گازی مورد نظر را انجام دهید. در ادامه به چند مورد از این عوامل اشاره می کنیم.

شرایط آب و هوایی

یکی از عواملی که در انتخاب کولر گازی مهم می باشد، شرایط جوی آب و هوا است که تاثیر به سزایی در عملکرد کولرگازی دارد. به طور مثال می توان گفت ظرفیت کولرهای گازی برای مناطقی که شرایط آب و هوایی گرم و خشک دارند باید حداقل  ۱۸۰۰۰BTU باشد که کولرهای گازی حاره ای مخصوص مناطق با آب و هوای گرم می باشد.

میزان رفت و آمد افراد در محیط

میتوان گفت که عامل موثردر ثبات دمای محیط میزان رفت و آمد افراد در محیط است چراکه هر چقدر تعداد رفت و آمد ها در یک محیط بیشتر باشد کولرگازی با ظرفیت بالاتری مورد نیاز است. همچنین اطمینان حاصل نمایید که درو پنجره شما عایق باشد.

تعداد افراد حاضر در فضای اتاق

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده ظرفیت و انتخاب کولر گازی ، تعداد افراد در فضای اتاق و یا محیط است. میزان ظرفیت اسپلیت به ازای هر فرد ۶۰۰BTU است یعنی هر چقدر تعداد افراد در یک محیط بیشتر باشد ظرفیت کولرگازی نیز افزایش پیدا میکند.

درجه تابش آفتاب به محیط

میزان درجه تابش آفتاب ، آفتاب گیر بودن محیط و ارتفاع اتاق در انتخاب ظرفیت تاثیر می گذارد. برای محیطی که آفتابگیر است باید به ظرفیت فعلی کولر گازی میزان  ۱۰۰۰BTU  اضافه شود. اما اگر محیط منزل و یا کار اکثرا در سایه قرار داشته باشد در نظر گرفتن این مقدار از ظرفیت لازم نمی باشد.

ارتفاع سقف محیط

برای انتخاب کولر گازی یکی از عواملی که باید حتما در نظر بگیرید ارتفاع محیط می باشد. ارتفاع سقف از عوامل موثر در تعیین میزان ظرفیت کولرگازی می باشد. در حالت نرمال ارتفاع سقف محیط حدود 3 متر است اما اگر سقف محیط از ارتفاع گفته شده بیشتر باشد باید ظرفیت کولر گازی را نیز افزایش داد.

تعیین ظرفیت اسپلیت

گردش هوا در محیط

برای خنک شدن سریع محیط گردش هوای مناسب تاثیر به سزایی دارد. برای محیط هایی که گردش هوا در آن ها کم است بهترین گزینه استفاده از کولرهای گازی با ظرفیت بالا است. گاهی اوقات لازم است که برای گردش هوای بیشتر از چند پنل داخلی استفاده شود. در بالا به موارد اصلی برای انتخاب کولر گازی و ظرفیت مناسب محیط مورد نظر شما اشاره کردیم. بهتر است برای گرفتن نتیجه بهتر همه این عوامل را در نظر بگیرید تا کولر گازی شما به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. همچنین اگر به دنبال راهنمایی بیشتر هستید میتوانید با کارشناسان انتخاب سنتر تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها استفاده کنید.

برچسب ها: کولر گازی
دیدگاه شما چیست

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *